Mdflam / Suntalam

  1. Anasayfa
  2. Ahşap Grubu
  3. Yıldız Entegre
  4. Mdflam / Suntalam

MDFlam Nedir? Suntalam Nedir?

MDF, Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve orta yoğunluktaki lif anlamına gelir. Sunta, alt ve üst yüzeyin ince talaşlarla ve orta bölgesinde nispeten daha kaba ağaç yongalarının sentetik reçine bazlı bağlayıcılarla yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen levhadır.

Yonga Levha/MDF Levhalarının üzerine, emprenye üretim hatlarında melamin reçinesi ve ilave kimyasallar emdirilerek yüzey direnç özellikleri verilmiş kağıt konulur. Üzeri kağıtlı levhalar, melamin pres kaplama hatlarında farklı yüzey özellikleri ve derinliklerine sahip saçlar ile yüzeyi şekillendirilir. Bu işlemler sonucunda elde edilen levhalar Suntalam / MDFlam olarak adlandırılır.

Yıldız Entegre MDFlam ve Suntalam Ürünleri

Geçmişten bugüne insanlar için en temel ihtiyaçlardan biri barınmadır. Barınma ihtiyacını gidermek için her dönem farklı ortamlarda yaşayan insanoğlu günümüzde modern yapılarda yaşamaktadır. Bu yapılar artık bir barınma ihtiyacının da ötesinde aynı zamanda dekorasyon ve tasarımın odak noktaları haline gelmiştir. Ahşabın sıcaklığını yüzey ve renk seçenekleri ile evlerimize taşıyan MDFlam ve suntalam ürünleri dekorasyonun vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Birbirinden farklı MDFlam renkleri ve suntalam renkleri Yıldız Entegre bünyesinde Yıldız Trend kategorisi altında bulunmaktadır.

Dünyanın tek çatı altında toplanmış en büyük entegre MDF üretim tesisine sahip olan Türkiye’de orman ürünleri sektörünün lider firması Yıldız Entegre tarafından üretilen MDFlam ve suntalam ürünleri ise hayal güçleri sınırsız olan mimar, tasarımcı, marangoz ve mobilya ustalarıyla birlikte tüketicilerin hayal ettiği ortamlara kavuşma imkanı sunar. Yıldız Entegre bünyesinde MDFlam çeşitleri ve suntalam çeşitlerinin yer aldığı kategori Yıldız Trend’dir.

MDFlam ve Suntalam Kullanım Alanları ve Farkları

MFlam ve suntalam ürünleri; mutfak dolabı, dolap gövde ve kapakları, banyo dolapları, yatak odaları, salon gibi ev dekorasyonundan, çalışma masalarına, sehpalardan, iş alanlarına kadar tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır. MDFlam ve suntalam ürünlerinin farklarını ise aşağıdaki başlıklarla inceleyebiliriz.

Yoğunluk

MDF, suntadan daha yoğun ve daha dayanıklı bir malzemedir. Suntada boşluklar bulunurken MDF toz haline gelmiş ağaç parçalarının daha yoğun preslenmesi ile elde edildiği için boşluksuzdur. Bu nedenle MDF vida montajı ve demontajında suntaya göre avantaj sağlar.

Ağırlık

MDF daha yoğun bir malzeme olduğu için daha ağırdır. Sunta, MDF’ye göre çok daha hafif bir malzemedir.

Neme ve Suya Dayanıklılık

MDF suya daha dayanıklıdır. Sunta ile tasarlanan mobilya su ile temas ettiğinde zarar görebilir.

Mukavemet

Performans özellikleri bakımından (çekme, eğilme vb.) MDF daha güçlü bir yapıya sahiptir yani statik olarak daha dayanıklıdır. Suntanın mukavemet değeri MDF’ye göre düşüktür.

Yüzey Özellikleri

MDF’ye freze işlemi yapılarak şekil verilebilir; suntada ise bu mümkün değildir. Ham MDF’nin yüzeyi daha pürüzsüz ve homojendir; bu sebeple boyamaya ve şekil vermeye daha uygundur.

Evinizi dekore ederken Yıldız Entegre parke modellerinden de faydalanmak ister misiniz? Birbirinden farklı onlarca parke deseni ve renk çeşidi için parke kategorimize göz atın!

 

Sunpa Sosyal
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin. Avantajları Kaçırmayın!
Sunpa Bülten
×
WhatsApp WhatsApp
×